לייעוץ ללא התחייבות או לתיאום פגישה

מידע חשובה מלירום סנדה


‹ חזרה לכל המאמרים

עיכוב הליכים וביטול עיקולים תוך 24 שעות

רבים מאיתנו נקלעו לא אחת למצב כלכלי קשה אם בשל כשלון העסק ואם עקב התנהלות כלכלית לא נכונה, גירושין, עוקץ, הלוואה בנשך וכיו"ב. במצב שבו איננו מצליחים לכסות את החובות, ואלה הולכים ומצטברים, ייתכן שיפתחו נגדנו תיקי הוצאה לפועל.
מיתוס שיש להפריך בהקשר זה הוא שניתן להביא להסדר החוב בתיקים אלה במהירות ללא חשיבות לגובה החוב. בפועל, הסיכוי של אדם שהסתבך בחובות, גם אם בסכום של עשרות אלפי שקלים בלבד, להיחלץ ללא סיוע והדרכה נכונה – קלוש.

עיכוב הליכים תוך 24 שעות

בשלב הראשון, מומלץ לחייב לבקש עיכוב הליכים (ניתן לבקשו גם לפני הפנייה להליכי פשיטת הרגל). סעיף מיוחד שהתווסף לאחרונה בתיקון לחוק ההוצאה לפועל מאפשר לחייב בהוצל"פ לקבל עיכוב הליכים תוך 24 שעות לתקופה של עד 90 יום ולחזור לשגרת חיים נורמטיבית עד לקבלת צו הכינוס המיוחל.

בין היתר, ניתן לקבל עיכוב הליכי עיקול עו"ש, משכורת, מיטלטלין, צו הבאה ופקודת מאסר. זהו הליך שניתן להשתמש בו במיוחד במקרים שבהם הצו ישפיע משמעותית על חיי החייב, למשל, במקרה שפרנסתו תלויה ברישיון הנהיגה שלו (כמו נהג אוטובוס) והוא עוקל בשל מספר רב של תיקי הוצאה לפועל.

פשיטת רגל – הלכה למעשה

ההליך מיועד לאנשים פרטיים/יחידים, לבעלי עסקים (כולל עוסק מורשה וחברות בע"מ) שרוצים למחוק את כל חובותיהם ולזכות בהגנה מלאה מפני הנושים.
תחילתו בהגשת בקשה לצו כינוס והכרזת החייב כפושט רגל, המוגשת במשרדי הכונס הרשמי הקרוב למקום מגורי החייב. הבקשה נבדקת, מאושרת ועוברת לבית המשפט המחוזי באותו מחוז.
לאחר הגשת הבקשה ממתין החייב לצו הכינוס, שמשמעותו שביהמ"ש הורה על הגנה על נכסיו של החייב, עיכב את כל ההליכים נגדו וביטל את כל העיקולים וההגבלות שהוטלו עליו בשל חובותיו.

עיכוב הליכים וביטול עיקולים תוך 24 שעות