לייעוץ ללא התחייבות או לתיאום פגישה

מידע חשובה מלירום סנדה


‹ חזרה לכל המאמרים

גם לעסקים קטנים מגיעה לעשות תספורת

גם לעסקים קטנים מגיעה "תספורת" מהחובות
 
אף אחד לא הולך לעסקים במטרה להיכשל ולמרות זאת, לצערנו זה קורה לכמות גדולה מאוד של עסקים. 
 
כל שנה נסגרים  בישראל כ-45,000 עסקים, כלומר כ-850 מידי שבוע. הסטטיסטיקה המפחידה הזו נמצאת בכל תחום עיסוק ובכל מקום בארץ. בעלי עסק מכירים את החששות היומיומיים: כמה כסף אצליח להכניס היום? איך אוכל להגדיל את ההכנסות שלי? איך אצא מהשגרה? 
 
אם תופסים את הבעיה בעסק בשלב מוקדם, יש סיכויים טובים להבראה ולמניעת הקריסה, אבל לפעמים זה כבר מאוחר מדי והאופציה להמשיך להפעיל את העסק ולשמור על מפעל החיים היא באמצעות צו הקפאת הליכים שניתן גם לעסקים הקטנים ותספורת לחובות.


השלב הראשון: להבין את תמונת החובות המלאה
 
יש הבדל בין חוב של 30,000 ש"ח לחוב של 150,000 ש"ח, לחוב של 500,000 ש"ח.  
גם אם יש לנו עכשיו עיקול בגלל חוב קטן לספק או לבנק שנורא דחוף לנו לפתור אותו יש לעצור ולהבין האם זה החוב היחיד שצריך לטפל בו פתרנו את כל הבעיות, או שיש לנו עודג חובות של כמה מאות אלפי שקלים ואז חבל להשקיע את המאמצים ואת הכסף בלטפל "בחוב הקטן" כשבעצם רק כיבינו שריפה קטנה ויבואו עוד שריפות גדולות יותר
 
השלב השני: לא לתת לאף אחד לאיים עליכם ולקנות זמן
 
ברגע שאנחנו מסתבכים בחובות אנחנו חשופים להרבה מאוד לחצים. טלפונים מהבנק, מכתבים של עורכי דין, הודעות מהוצאה לפועל, עיקולים, הגבלות וכולם ביחד מפעילים עלינו לחץ כדי שנשלם כמה שיותר מהר וכמה שיותר כסף. 
 
בשלב הזה יש לעצור הכל, לקחת אוויר ולהבין שאם העסק בחובות ואין איך לשלם לנושים זה כבר לא משנה אם החוב הוא 100,000 ₪ או 500,000 ₪.
 
כך או כך אני צריך להתחיל הליך של הקפאת הליכים, ביטול כל העיקולים וההגבלות  ו"תספורת" רצינית לכל החובות שלי.
 
עדיף לעצור הכל, לשמור את הכסף שיש לי כי אני צריך אותו, לממן הסדר נושים, לשלם לעורך דין, לממן את ההוצאות של המחייה השוטפת שלי ועוד. עדיף לעצור הכל ולא לשלם לאף אחד עד שאני עושה את זה במסגרת הסדר כולל שפותר את כל הבעיות באופן גורף.
 
בפרק הזמן הקרוב המטרה שלנו תהיה "לקנות זמן" עד לפנייה לעורך דין שיטפל בכם ויגיש את הבקשה להקפאת ההליכים והפטר מחובות עבורכם. אל תכניסו את הנושים ללחץ ותרוצו להגיד להם "שאין לכם כסף" או פניתם לעורך דין. 
עדיף להסביר שאין לכם כרגע כסף זמין לשלם ואתם מנסים לגבש הסדר ולשלוח להם הצעה מסודרת.
 
קנו לעצמכם את הזמן הזה, קנו לעצמכם את השקט, בדרך כלל הנושים מעריכים את זה וגם יתנו לכם את הזמן הזה – זמן יקר מאד שבו תוכלו להכין את ההגנות שלכם לקראת ביצוע "התספורת לחוב".
 
השלב השלישי: לא לחשוב בשום אופן למכור נכסים על מנת להזרים כסף לעסק
 
הבית שלנו הוא הנכס הכי יקר שיש לנו בדרך כלל ועליו עבדנו שנים ארוכות. הטעות הכי גדולה תהיה לוותר עליו ולמכור אותו לטובת הזרמת כספים לעסק במקום לפעול לקצץ את החובות לנושים "בתספורת".
 
כל עוד אני יושב בתוך הבית לנושים יהיה כמעט בלתי אפשרי להוציא אותי והנושים יודעים את זה. לכן הנושים גם יעדיפו הרבה פעמים לקבל איזשהו סכום כסף קטן על חשבון החוב ולא להתחיל להיכנס להליכי פינוי ומימוש בית, כי כולם יודעים שזה הליך מורכב. 
 
בשורה התחתונה כמה עשרות בודדים של פינויים קורים בשנה במדינת ישראל, ולא סתם. לכן אנחנו תמיד-תמיד נעדיף להחזיק בבית.
 
במדינת ישראל קיים חוק הגנת הדייר אשר מאפשר לנו להגן על דירת המגורים ולפדות את הערך שלה בתשלום סכום נמוך ביותר, לרוב ב- 30% מערך הדירה. אם מחצית מהדירה רשומה על בן/בת הזוג הסיכוי כי יפנו אותי מהבית או יצליחו למכור לי את הבית שואף לאפס.
 
לדוגמה: אם אני בעלים של דירה בשווי 1.5 מיליון ₪ ומחצית הדירה רשומה על אשתי. ביום בו אני יהיה בחובות שווי הדירה לצרכי מימוש בכינוס יהיה 30 אחוז כלומר 500,000 ₪ בלבד. אם על הדירה יש משכנתא וגם ככה מחצית הכספים שייכים לאשתי אני יכול למחוק חובות של מאות אלפים בלי שיגעו לי בבית.
 
 
השלב הרביעי: לא לקחת הלוואות בשוק האפור 
 
אבל אם כבר לקחתם לדעת שהן לא חוקיות ויש היום עונש מאסר למלווה מפר חוק.
 
אין שום סיבה בעולם לקחת הלוואות משוק אפור. הריביות רצחניות, אמצעי הגבייה לא נעימים ויש היום חלופות הרבה יותר טובות.
 
אבל חשוב לדעת: במדינת ישראל עבר תיקון לחוק הלוואות חוץ בנקאיות שקבע ריבית מקסימלית של 22% לשנה על הלוואות חוץ בנקאיות וכן מטיל עונש של 3 שנות מאסר על מלווה שמפר את הוראות החוק.
 
כלומר אם לקחתי הלוואה של 20,000 ₪ בפריסה לשנה הסכום החוקי שעלי להחזיר יהיה 24,400 ₪. אם לקחו ממני סכום גבוה יותר יש לי זכות לבטל את ההלוואה במלואה, לא לשלם גם את הקרן, והמלווה שנתן לי את ההלוואה יהיה צפוי לעונש של 3 שנות מאסר.
 
 
שלב חמישי: למצוא מהר ספקים חלופיים לעסק
 
לכל עסק יש את הספקים שלו. הם מספקים סחורה לעסק וממנה אני מרוויח כסף. אם אני חייב לספק כסף והולך לעשות לו "תספורת" לחוב הסיכוי שהוא ירצה לעבוד איתי בעתיד יהיה נמוך.
לכן צריך להערך ולמצוא ספק חלופי וככה לא להיות נתון ללחצים וסחיטה.
 
כך לדוגמה אם אני בעלים של בית קפה/מסעדה ומקבל שירותים מחברת קוקה קולה כלפיה יצרתי חוב עצום לא תהיה לו שום בעיה לעבור לחברת טמפו שמייצרת מוצרים זהים ומתחרים.
 
אם יצרתי חוב בעסק לחברת סלקום והעובדים שלי משתמשים במכשירים סלולארים אין שום בעיה לעבור לחברת פלאפון.
 
חשוב לדעת שבהתנהלות נכונה מול ספק נצליח לגרום לו להמשיך לעבוד איתנו ולספק לנו מוצרים גם אם אני מקץ לו כרגע בחוב הנוכחי ומוחק לו אלפי שקלים. הספק צריך להבין שהחוב הוא חוב מת כרגע וכסף הוא לא הולך לראות בקרוב. עדיף לו, אחרי שהרוויח מאיתנו שנים ארוכות, לוותר על חלק גדול מהחוב בהסדר או "תספורת" ולהמשיך לעבוד איתנו מאפס.
 
הרי בדוגמה שנתנו אם לא נעבוד אם קוקה קולה נעבור לטמפו וקוקה קולה יפסידו את הפעילות השוטפת שלנו. אם קוקה קולה יקבלו את "התספורת לחוב" שעשינו להם הם יוכלו להמשיך להנות מאיתנו ולהרוויח כסף.
 
שלב שישי: קבלת צו הקפאת ההליכים
 
כיום במדינת ישראל יש אפשרות לכל בעל עסק קטן (עוסק מורשה, עוסק פטור או שותפות) לקבל צו הקפאת הליכים זמני תוך 24 שעות ולעצור את המפולת.
 
אף נושה לא יוכל לפתוח נגדנו בהליכים משפטיים, לתפוס לנו סחורה מהעסק, לעקל לנו את חשבון הבנק או להטיל עלינו הגבלות.
 
במסגרת הבקשה זכאי כל בעל עסק אף לקבל אישור לנהל חשבון בנק חדש עם הוראות קבע, כרטיס אשראי דביט קארד ואף לקבל פנקס צ'קים לצרכים יעודיים. ניתן אף להתחבר לסליקת אשראי ולקבל מסוף אשראי חדש בחשבון בפתחנו ושכעת הוא מוגן.
 
החשוב מכל בית המשפט לאורך ההליך קובע לנו צו תשלומים חודשים שאינו קשור לגובה החובות אלא אך ורק בהתאם ליכולת הכלכלית שלנו כעת בעסק. 
 
כך לדוגמה בעל חנות מכולת שמרוויח 7,000-10,000 ₪ לחודש ופועל בתור עוסק מורשה יכול לשלם 300-500 ₪ לחודש עבור חובות של מאות אלפי שקלים וכל זאת בשעה שעד לפני צו ההקפאה שילם אלפי שקלים בחודש להלוואות.
 
השלב השביעי: איפוס החובות של העסק והפטרם "בתספורת"
 
כעת שאנחנו מוגנים ומשלמים תשלום חודשי נמוך עבור כל החובות אנחנו מתפנים לעבוד, לנהל את העסק, לתקן את הטעויות שעשינו בעבר ולהגדיל את ההכנסה שלנו לקראת הגשת ההצעה "לתספורת החוב" לנושים.
 
מהרגע שניתן לנו צו הקפאת ההליכים יודעים כל הנושים שאין באפשרותם לעשות דבר וכי עליהם כעת להתנהל בקבוצה ולהתחשב בנושים האחרים אשר גם הם חולמים כעת על קבלת חלק מכספם לאחר שהחוב יעבור "תספורת"
 
אם פעם נושה שהייתי חייב לו 20,000 ₪ איים עלי וחשב שהוא יגבה ממני חוב קטן בלי בעיה עכשיו אותו נושה רואה שהוא לא לבד ויש עוד נושים להם אני חייב עשרות אלפי שקלים. אותו נושה יסכים בקלות לקבלת סכומים נמוכים בהרבה מגובה החוב ורק לצאת מההליך שהכנסתי אותו אליו בכפייה. הביטחון של אותו נושה יירד מהר מאד עד לרמה שבה הוא "ישמח" לקבל אפילו 20-30 אחוז מגובה החוב.
 
לסיכום: פנייה לייעוץ משפטי מוקדם ככל האפשר תציל לכם את העסק, תביא לכם לשקט נפשי בבית ותחסוך לכם אלפי שקלים.
 
כמו ברפואה. אם יש לכם בעיה רפואית אתם רוצים ללכת איתה לרופא הכי מומחה בתחום כשהיא עוד קטנה, לא כשהיא גדולה. 
גם כאן. אין סיבה ללכת לעורך דין רק אחרי כשכבר הטילו לכם עיקול על המשכורת, כשכבר באו אליכם הביתה, כשכבר לקחו לכם את החסכונות.
 
הזמן פה פועל לרעתכם וטעויות פה עולות הרבה מאוד כסף. 
 
חשוב מאוד להתייעץ עם איש מקצוע, עם עורך דין שמבין בתחום, כמה שיותר מהר. 
 
וכמו שברפואה אתה רוצה להיות מטופל אצל המומחה הכי גדול בתחום ומוכן לשלם סכומי כסף גבוהים מתוך ידיעה שבסוף זה ישתלם לך כך גם במקצוע עריכת הדין.